Klinické důkazy · ColoMAIA II

ColoMAIA II zvyšuje míru detekce adenomů (ADR) o 38 % v klinické studii.

ColoMAIA II byl hodnocen jako asistivní CADe nástroj pracující v reálném čase v multicentrické randomizované klinické studii se 600 pacienty proti standardní kolonoskopii. Lékaři používající ColoMAIA II odhalili více adenomů a nebyly hlášeny žádné závažné nežádoucí účinky prostředku.

RCT klinické důkazyDDW data o výkonnosti CADe

Předejděte více případům kolorektálního karcinomu. S důkazy.

  • +38 % relativně vyšší ADR v multicentrické RCT se 600 pacienty (39,9 % vs 29,0 %, p = 0,0033).
  • +61 % relativně vyšší APC – více odhalených adenomů na jednu kolonoskopii (0,976 vs 0,606, p = 0,0070).
  • Nejsilnější tam, kde na tom záleží: +63 % ADR v proximálním tračníku, +81 % při horší kvalitě přípravy střeva.
  • Nula závažných nežádoucích účinků prostředku u všech 600 randomizovaných pacientů.
  • 2,1× kratší prodleva upozornění a 3,2× méně času s falešnými poplachy než CAD EYE na totožných záznamech.
Výsledky klinické studie

Vyšší detekce adenomů v pivotní randomizované studii

V pivotní klinické studii NCT07563816 odhalili lékaři používající ColoMAIA II adenomy u více pacientů a zaznamenali více adenomů na jednu kolonoskopii než lékaři provádějící standardní kolonoskopii bez asistence AI, a to za zkoumaných podmínek použití.

+38 %
ADR
39,9 % vs 29,0 % u standardní kolonoskopie.
+61 %
APC
0,976 vs 0,606 u standardní kolonoskopie.
0/600
závažných nežádoucích účinků prostředku hlášených v celé populaci Safety/ITT.

Kde AI pomáhá nejvíc: hůře odhalitelné léze.

V podskupinách, kde se adenomy snáze přehlédnou, je přínos asistence CADe nejvýraznější.

+63 %
ADR, proximální tračník
29,9 % vs 18,3 % u standardní kolonoskopie.
+81 %
ADR, BBPS 6–7
41,6 % vs 23,0 % u standardní kolonoskopie.

Více nálezů bez ztráty klinické relevance

ColoMAIA II byl navržen tak, aby přirozeně zapadl do průběhu kolonoskopie a podpořil lékaře bez zbytečného rušení. V klinické studii byla vyšší detekce adenomů provázena srovnatelným podílem klinicky významných odstraněných lézí, což potvrzuje, že přidaná detekční aktivita zůstala klinicky relevantní.

Konzistentní směr účinku napříč celou studií

Pozorovaný přínos se neomezoval na jediné pracoviště ani jediného lékaře. Explorativní analýzy ukázaly numericky vyšší detekční metriky ve všech zúčastněných centrech a ve většině klinicky relevantních podskupin včetně indikace, pohlaví, kvality přípravy střeva a většiny věkových skupin.

Výrazné zlepšení v proximálním tračníku

V proximálním tračníku, kde bývají léze hůře odhalitelné, dosáhla ADR 29,9 % s ColoMAIA II proti 18,3 % u standardní kolonoskopie – tedy +63 % relativní nárůst. Vyšší byl i výtěžek adenomů, APC 0,639 proti 0,333.

Podpora při horší přípravě střeva

U pacientů s dostatečnou, ale horší kvalitou přípravy střeva (BBPS 6–7) dosáhla ADR 41,6 % s ColoMAIA II proti 23,0 % u standardní kolonoskopie – tedy +81 % relativní nárůst. Vyšší byl v této podskupině i výtěžek adenomů, APC 1,157 proti 0,541.

Míra detekce adenomů (ADR)

Superiorita prokázána
ColoMAIA II116 / 29139,9 %
Standardní81 / 27929,0 %
Absolutní rozdíl +10,8 pbRelativní rozdíl +37,6 %90 % CI [3,0; 18,6] pbSuperiorita p = 0,0033

Adenomy na kolonoskopii (APC)

Superiorita prokázána
ColoMAIA II284 / 2910,976
Standardní169 / 2790,606
Rozdíl +0,370Relativní rozdíl +61,1 %90 % CI [0,124; 0,615]Superiorita p = 0,0070

Klinická relevance odstraněných lézí zůstala zachována

Shoda s histologií u klinicky významných odstraněných lézí byla mezi rameny srovnatelná: 77,6 % s ColoMAIA II a 77,5 % u standardní kolonoskopie.

0 / 600

Nebyly hlášeny žádné závažné nežádoucí účinky prostředku. Během období hlášení bezpečnosti nebyly ani v jednom rameni zaznamenány žádné nežádoucí účinky prostředku, závažné nežádoucí příhody, vyřazení kvůli nežádoucím příhodám ani úmrtí.

Design klinické studie

Stručný kontext studie

Stručný přehled populace, komparátoru, uspořádání studie a jejího řízení v rámci pivotní klinické studie.

Registr studií
NCT07563816
Design
Prospektivní · otevřená · randomizovaná · multicentrická · dvouramenná kontrolovaná
Pacienti
600 randomizovaných; 570 pacientů splňujících protokol v Per-Protocol souboru účinnosti
Rozdělení
307 ColoMAIA II / 293 kontrola v Safety/ITT; 291 / 279 v Per-Protocol
Pracoviště
AGEL Nový Jičín · AGEL Ostrava-Vítkovice · NH Hospital Hořovice
Endoskopisté
10 zkušených lékařů
Populace
Dospělí ve věku 40–80 let indikovaní ke screeningové, dispenzární nebo diagnostické kolonoskopii
Komparátor
Standardní kolonoskopie bez asistence AI
Nábor
11. 11. 2025 – 11. 4. 2026
Řízení studie
EU MDR · ISO 14155:2020 · Helsinská deklarace · GDPR · etické komise · SÚKL
Přímé srovnání

2,1× kratší prodleva detekce. 3,2× méně času s falešnými poplachy.

V retrospektivní analýze na jednom pracovišti byly ColoMAIA-2 a CAD EYE hodnoceny na stejných záznamech kolonoskopií. ColoMAIA-2 upozornil rychleji na rychle se objevující polypy a strávil méně času videa zobrazováním falešných poplachů během aktivního vyhledávání.

Proč na tom záleží. Falešné poplachy vedou k únavě z upozornění a snižují důvěru lékařů v CADe systémy – z klinické pomůcky se tak stává rušivý prvek.

Prezentováno na DDW. Kompletní poster obsahuje metodiku, dílčí analýzy i grafy.

Zobrazit poster z DDW →
86,8 %
Senzitivita do 500 ms pro ColoMAIA-2 proti 62,4 % u CAD EYE.
382 ms
Průměrná prodleva detekce pro ColoMAIA-2 proti 814 ms u CAD EYE.
1,44 %
Podíl času videa s falešnými poplachy pro ColoMAIA-2 proti 4,67 % u CAD EYE.

Design analýzy

Analýza vycházela ze záznamů 150 screeningových kolonoskopií provedených třemi zkušenými endoskopisty. Dataset obsahoval 1 945 minut záznamu a 189 polypů. CAD EYE běžel v reálném čase během původních výkonů; ColoMAIA-2 byl na stejná videa aplikován offline.

Studie výkonnosti upozornění CADe: ColoMAIA-2 vs CAD EYE
UkazatelColoMAIA-2CAD EYEInterpretace
Senzitivita do 500 ms86,8 %62,4 %Vyšší senzitivita při krátké prodlevě u rychle se objevujících polypů.
Průměrná prodleva detekce382 ms814 msKratší průměrný čas od prvního objevení polypu po upozornění.
Falešné poplachy za minutu3,09/min37,4/minNižší počet jednotlivých falešných detekcí.
Čas s falešnými poplachy1,44 %4,67 %Nižší podíl času aktivního vyhledávání s falešnými poplachy.

Kontext pro interpretaci: CAD EYE běžel během původních výkonů, zatímco ColoMAIA-2 byl zpracován offline na stejných záznamech. Výsledky popisují výkonnost upozornění na zaznamenaných výkonech a je třeba je číst spolu s výsledky klinické RCT, nikoli místo nich.

Zdroje

Zdroje důkazů

Pivotní randomizovaná klinická studie

Klinická studie softwaru ColoMaia II pro podporu detekce lézí během kolonoskopie. Identifikátor ClinicalTrials.gov: NCT07563816

clinicaltrials.gov/study/NCT07563816

Studie výkonnosti upozornění CADe (poster z DDW)

Král J, Knotková K, Hradiš M, Musil P, Svoboda P, Svět J. Retrospective evaluation of computer-aided polyp detection systems CAD EYE and ColoMAIA-2. Prezentováno na Digestive Disease Week (DDW).

Tento zdroj podkládá data o prodlevě detekce, senzitivitě podle prodlevy, počtu falešných poplachů za minutu a podílu času s falešnými poplachy na totožných záznamech.

Zobrazit poster z DDW →

Projděte si důkazy za ColoMAIA II.

Domluvte si demo a proberte s námi výsledky klinické studie, data o výkonnosti upozornění CADe i zkoumané podmínky použití.

Domluvit demo →

ColoMAIA II je asistivní nástroj počítačem podporované detekce určený kvalifikovaným lékařům; podporuje, ale nenahrazuje klinický úsudek ani odpovědnost lékaře za diagnostická a léčebná rozhodnutí. Zde shrnuté výsledky klinické studie se týkají zkoumané verze softwaru a zkoumaných podmínek použití. Doplňující data o výkonnosti upozornění vycházejí ze zaznamenaných výkonů. Tato stránka je určena zdravotnickým odborníkům a není lékařskou radou pro pacienty.